آموزش نصب VNC Server در CentOS 6.5

آموزش نصب VNC Server در CentOS 6.5

اگر نیاز دارید که به سیستم خاصی از طریق اینترنت از راه دور دسترسی داشته باشید مثلاً به سیستم خود در  اداره از خانه دسترسی پیدا کنید و دسکتاپ آن را مشاهده کرده و کارهایی را در ان انجام دهید RealVNC Enterprise بهترین نرم افزار در این زمینه می باشد.
البته امکانی در خود ویندوز با نام Remote Desktop وجود دارد که چنین امکانی را برای شما فراهم می کند ولی این نرم افزار حرفه ای تر از آن عمل می کند.
تفاوتهای اصلی Remote Desktop با RealVNC:
1- نرم افزار Remote Desktop یک دسکتاپ مجازی را به شما نشان می دهد ولی RealVNC دسکتاپ واقعی را نشان می دهد. دسترسی به دسکتاپ واقعی مانند این است که دقیقا پشت سیستم نشسته اید و هیچ محدودیت برای شما ایجاد نمی شود . در صورتی که بعضی از نرم افزارهای وقتی می بینند که سیستم در حالت Remote Desktop و به اصطلاح Terminal Server است اجرا نمی شوند یا با محدودیت اجرا می شوند.
مثال خوب این حالت نرم افزار Google Earth است. این نرم افزار یا باید در مد گرافیکی DirectX یا OpenGL اجرا شود. اما این مدها در حالت Terminal Server قابل استفاده نیستند ولی در حالت RealVNC این مشکل وجود ندارد.
۲- امکان Remote Desktop در حین اتصال کامپیوتر مقابل را Lock کرده و در صورتی که بخواهید مثلا کاری را روی سیستم دوست خودتان از راه دور انجام دهید و او مراحل کار را ببیند این امکان وجود ندارد ولی در RealVNC این امکان وجود دارد.

مشخصات سروری که در این آموزش استفاده شده است:

مرحله اول) نصب VNC Server:

از طریق روت لاگین شوید سپس دستورات زیر را به ترتیب در ترمینال ssh وارد کنید:

اضافه کردن vncserver به startup لینوکس:

 

مرحله دوم) اضافه کردن یوزر به VNC:

در اینجا من یوزری با نام learnspot میسازم که شما میتونید نام دیگه بسازید:

بعد از دستور بالا میبایست پسورد یوزری که برای vnc ساخته اید ورا وارد کنید،نمونه خروجی:

حال با دستور زیر وارد کانفیگ vnc میشویم:

در انتهای این فایل VNCSERVERS و VNCSERVERARGS به صورت زیر ادیت میکنیم:

اکنون پورت برای اتصال ۵۹۰۱ و رسولیشین ۱۰۲۴×۷۶۸ میباشد.

نمونه خروجی:

اکنون دستور زیر را وارد کنید:

سپس: